Burun Estetiği Ameliyatı

Doğuştan, kaza veya travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğu (kırık, eğrilik, sarkıklık, kemerli oluş vb.)  bulunan ve bu durumu tedavi etmek isteyen kişiler doktorların onayıyla beraber herhangi bir sağlık sorunu yoksa veya teşkil etmeyecekse bu ameliyatı olabilir.

Burun estetiği olmak için kemik yapısının oturması gerekmektedir. Bu yüzden çocukluk ve ergenlik sürecinin geçmesi gerekmektedir (spesifik durumlar hariçtir) Hastanın yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak anestezi kaldıramayacak hastalara da operasyon yapılması riskli olabileceği gibi inisiyatif doktorlardadır.

En önemli unsur doktor seçimidir. Doktorunuz ne kadar tecrübeli ise alacağını sonuç o kadar iyi olacaktır. Hastalar genelde Kulak Burun Boğaz doktorları ile Estetik Doktorları arasında kalmaktadır. Bu konuda şunu söylemek gerekir ki tecrübe ve bilgi sahibi her iki branş da bu ameliyatları yapabilir.

Doktor seçiminde mutlaka doktora istenilen burun şekli, giderilmesi istenen rahatsızlık gibi istenen özellikler belirtilmeli, mümkünse doktor tarafından sizin için yapılan 2D-3D tasarımlarınız görülmelidir. Bu alacağınız sonuç hakkında daha kesin bir bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Ameliyat öncesinde, yapılacak ameliyatın boyutuna göre gerekli tetkikler, kan değerleri, Bilgisayarlı Tomografi, Tansiyon veya doktorun hastanın özelliklerine göre isteyeceği farklı ölçümler olacaktır. Bir / birkaç gün öncesinden hastaneye yatmanızın istenmesi olasıdır.

Sanılanın aksine burun ameliyatları çok ağrısı olan ameliyatlar değildir. Ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlikler ameliyatın zor ve ağrılı geçtiği izlenimi oluştursa da bu şişlikler hastanın kemik yapısı ve yapılan müdahaleye göre değişiklik gösterir. Ameliyat sonrasında 24 /36 saat burnun ve alnın birleştiği noktaya yoğun buz uygulanması bu morluk ve şişlikleri azaltacaktır. Eski usul tamponların yerini nefes alınabilir delikli silikon tamponların alması da süreci hastanın lehine ilerletmektedir.

Ameliyattan sonra hastanede bir / birkaç gün yatmanız olasıdır. Sonraki süreçte doktorun talimatlarına kesin olarak uyulması gerekir. Oturma, uyuma, beslenme vb. Konularında verilen talimatları yerine getirmek hastanın lehinedir.

Burnun yaklaşık olarak ilk 6 ay darbelerden korunması gerekmektedir. 12 aylık süre burnun oturması için önemli olup gerekli süreler yine doktor tarafından belirlenir.

Dediğimiz gibi, ameliyat çok ağrılı bir süreç olmasa da çok ciddi olmamakla beraber acı çekeceğiniz birkaç durum olabilir. İlk olarak ameliyattan çıkıp kendinize geldiğinizde bir üşüme hissetme ihtimaliniz yüksektir. Bu yaklaşık 20 / 30 dakika sürecektir.

 

Bir diğer durum ise tamponlar çıkarken acı hissetme ihtimalinizdir. Yeni nesil plastik tamponlar eski usul pamuk tamponlara göre neredeyse acı hissettirmez. İki tampon ameliyattan genelde 7-10 gün sonra çıkarılır. Çıkarma işlemi 1-2 dakika sürer ve acısı çok düşüktür. Yine de ameliyat ağrısız olduğu için hissedeceğini ağrıya bunu eklemek aslında ameliyatın ne denli ağrısız olduğunu belirtmeye yetecektir.

Öncelikle söylemek gerekir ki doktorlarla görüşmeden olacağınız ameliyat hakkında tam bir fiyat bilginizin olması çok zordur. Aynı doktorda başka bir arkadaşınızın olduğun ameliyat, sizin olacağınızdan daha pahalı veya daha ucuz olabilir.

 

Ama temel olarak fiyat bilgisi vermek gerekirse;

 

Yapılacak olan ameliyatın ve müdahalenin boyutuna, Doktor ve Hastanenin niceliklerine göre fiyat değişmektedir.

 

Gittiğiniz hastanelerde doktorla olan görüşmenin ardından İndirim alabileceğiniz gibi bazı sigortaların da en azından ilk etaplarda geçtiğini söylemek mümkün. Burun ameliyatlarının ortalama fiyatı 8.000-14.000 TL arası olmakla beraber 16.000-22.000 TL ye kadar fiyat artışı gözükmektedir.

 

 

Buradan tüm doktor ve hastanelerin fiyatlarını belirtemesek de bu bilgilere en kısa ve güvenilir yoldan ulaşmak için info@istanbulestetikdoktorlari.com adresine mail atmanız yeterli olacaktır.