Göz Kapağı Germe

Orta yaş ve üzeri, operasyonu engelleyecek bir sağlık problemi olmayan, göz kapaklarındaki deformasyonlardan rahatsızlık duyan herkes göz kapağı estetiği olabilir.

Ameliyata uygunluk doktor tarafından belirlenir.

Ameliyattan önce 7-10 süreyle aspirin vb.  ilaçlar kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar doktora bildirilmeli ve kan sulandırıcı özelliği olan gıdalar tüketilmemelidir .  Yüksek Göz tansiyonu,   tiroit hastalıkları, göz kuruluğu, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği ameliyatlarında risk oluşturabilir. Eğer bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz doktorunuzu bu konuda mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra ameliyata uygunluk doktor tarafından belirlenir.

Ameliyat doktorun isteğine bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında olabilir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 20-30 dakika arasındadır ve genelde hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Üst göz kapağında sarkma, kırışıklıklar vb. problem yaşayanlara üst göz kapağı estetiği uygulanır.
Üst göz kapağı estetiği ameliyatı, göz kapağındaki kişinin esas/doğal katlanma çizgileri üzerinden kesi açılması ile başlar. Açılan bu alandan deri fazlalıkları ve yağ bezeleri/fazlalaşmaları temizlenir ve bu  alan dikişlerle sıkıştırılarak bu alan dikilip kapatılır.  Kişinin kendisine ait göz kapağı katlanma çizgisi üzerinden yapıldığından, ameliyat izi doğal bir katlanma izi gibi görülmekle beraber, dışarıdan dikkat çekmez.

Alt göz kapağında ise  en çok rastlanan sorunların başında gözaltı torbaları ve gözaltı kırışıklıkları gelir. Bu  problemlerde alt göz kapağı ameliyatı yapılır. Bu ameliyat kirpiklerin 1,5 mm altından açık oluşturularak yapılan bir operasyondur. Oluşturulan bu açıklıktan göz altı kapağı düzeltilir. Deformasyonun türüne göre müdahale edildikten sonra torbalanmanın önündeki deri gerginleştirilerek veya torbalanın oluştuğu bölgedeki dokular oluşturulan açıklıktan yanağın üst bölgesine doğru  yönlendirilir. En son oluşturulan açıklık kirpik hizasından dikilir. Ameliyat kirpik çizgisi bölgesinden  yapılır ve ameliyat izi kalmaz.

Genel olarak ameliyat sonrası ciddi ağrı hissedilmez. Gözlerde yaşarma, yanma ve kuruluk olabilir. Dikişler genelde 5 gün sonra alınırken, 7/10 gün sonra hasta işine dönebilir. Ancak göz kapaklarındaki ufak ödem ve morarmalar bir süre daha kalacaktır.

Kesinlikle doktorun verdiği talimatlara uyulmalı ve haricinde bir şey yapılmamalıdır. İlaçlar zamanında ve belirtilen dozlarda kullanılmalı, göz darbelerden korunmalıdır. Güneş vb etkilerden korunmak için güneş gözlüğü tercih edilmelidir.

Kesin bir fiyat ve müdahale için doktorunuzla görüşmek en uygun ve doğru yöntemdir. Ameliyat fiyatı uygulanacak yöntemlere göre değişiklik gösterebilir. İstanbul’da yapılan bu ameliyatların genel olarak ortalama fiyatları 3.000 TL- 15.000 TL arasında değişmektedir.

Buradan tüm doktor ve hastanelerin fiyatlarını belirtemesek de bu bilgilere en kısa ve güvenilir yoldan ulaşmak için info@istanbulestetikdoktorlari.com adresine mail atmanız yeterli olacaktır.