Kişisel Bakım

Dudaklarınız dış etkenlere açık ve derinize nazaran daha korumasız bir durumdadır. Dudaklarınızı ısırmak, dilinizle nemlendirmek gibi alışkanlıklar dudaklarınıza zarar verirken aşırı sıcak ve soğuk havalara maruz kalmak da dudaklarınızı kurutur ve çatlatır. Bununla beraber cildi susuz bırakmak da dudaklarınız için tehlike arz eder.

Dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirici ile koruyabilirsiniz. Bu nemlendiriciler güneşten koruyan, mümkünse aloe vera, E vitamini veya zeytinyağı bazlı olursa dudaklarınızı koruma etkisi ve süresi artacaktır.

Öncelikle tırnak bakımının ilk adımı olarak düzenli tırnak temizliği yapılmalıdır. Eğer tırnaklarınızda oje varsa bunların temizliğini mutlaka yapmalısınız. Aksi durumda sağlıksız görünüm devam eder.

Eğer tırnaklarınız solgun, kırılmaya eğilimli ise bu yeterli beslenemediğinizin bir göstergesidir. Bu belirtileri kalsiyum ağırlıklı beslenerek, bol bol su tüketip meyve-sebze tüketimine ağırlık vererek ortadan kaldırabilirsiniz.

Tırnaklarınızı törpülerken mutlaka sivri uç bırakmamaya özen gösterin. Tırnak etlerinizi kesmek de daha kalın ve sert çıkmalarına neden olacaktır.

Limon kabuğunun içi ile zeytinyağı döktüğünüz tırnaklarınızı ovalamanız hem dayanıklılık hem de uzamayı hızlandırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Yine E vitamini ile tırnaklarınızı ovmanız, tırnaklarınızı güçlendirecektir.

Ve her an takviye için, yanınızda bulundurduğunuz el kreminin zeytinyağı ve limon içerikli olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Ellerimiz dış dünyaya uzanan bağlarımızdır. Dokunduğumuz, temas ettiğimiz her şey elimizde mutlaka bir etki bırakır. Sıcak, soğuk, dokunduğumuz kimyasal ürünler, kızartma yağları ve daha nicesi…

Herkesin yumuşak, ipeksi görünümlü bir el istemesi normaldir. Peki tüm bu etkilere rağmen bunu nasıl sağlayacağız?

Öncelikle ellerin temizlenmesi çok önemlidir. Suya dokunmaktan asla çekinmeyin, kullanacağınız sabunlar temizleme jelleri ise olabildiğince doğal ve nemlendirici olmalıdır.

Eğer ellerinizde kuruma varsa nemlendiricileriniz mutlaka hazır olmalıdır. Ellerinizi iyice temizledikten sonra yatmadan önce bir kase doğal zeytinyağına birkaç damla limonsuyu damlatarak ellerinizi bu karışımda 10-15 dakika bekletip durulamanız elleriniz için çok iyi bir doğal nemlendirici olacaktır.

Yine ellerinizin nemlenmesi ve kendine gelmesi için vazelin sürmeniz çok işinize yarayacaktır.

BOYALI SAÇLAR

Boyalı saçlarınız varsa, saçlarınızı yıkarken şampuan seçiminizde boyalı saçlar için üretilen şampuanları tercih etmelisiniz. Böylece hem saç renginizi daha uzun süre korursunuz hem de saçlarınızın sağlığını kazanmasına yardımcı olursunuz.

Sıcak su saçlarınız için kesinlikle yıpratıcıdır. Boyalı saçlarınızı soğuk su ile yıkamanızda faydalı olacaktır.  Saçlarınızdaki boya, su sıcaklığının yüksek olması durumunda daha çabuk özelliklerini kaybedecektir. Saçlarınızı düzenli olarak boyuyorsanız boyadıktan sonra iki gün saçlarınızı yıkamamanız önerilir.

Saçlarınızı çok farklı bir renge boyamak istiyorsanız geçişleri yavaş yavaş sağlayacak şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ce boyanız daha belirgin olacaktır.

Bu saçların bakımı için de aloe vera özlü bakım kremleri tercih edilebilir. Zeytinyağı ile saçınıza bakım yapmanız da saçlarınızı güçlendirir ve parlaklık katar.

Saçlarınızdaki kepekten de  zeytinyağı kullanarak kurtulabilirsiniz. Zeytinyağını direk olarak saçınıza uygulayın ve saçınızda bekletin. Masaj yaparak iyice saç derinize işlemesini sağlayın. Haftada iki kere uyguladığınızda kepek sorunu hızlıca çözülecektir.

BOYASIZ SAÇLAR

Kullanacağını şampuanlar doğal ürünlere yakın ve besleyici olmalıdır. Saçınız etkilere açık olduğu için temizliğini düzenli yapmak gerekir. Yine sıcak su kullanmak saçlarınızı yıpratacağı için soğuk su kullanımına özen göstermeniz gerekir.

Zeytinyağı ile saç bakımınızı yapabileceğiniz gibi duştan sonra nemli saçınıza argan yağı ile masaj yapmak da saçlarınızı güçlendirecektir.

Saçınızı direk güneş ışığından korumanız gerektiği için sapka vb. aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Saç bakım maskeleri ile de saçınızın bakımını destekleyip sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.