İlk başta söylemek gerekir ki cilt bakımı cildinizi sağlıklı bir görünüme kavuştursa da yüzünüzde bulunan izler, kırışıklık ve sarkmalar için kesin bir çözüm değildir. Bu noktada daha etkin ve hızlı bir sonuç almak için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Günümüz yaşantısında dışarıda bulunan zararlı etkenlere maruz kalmak kaçınılmazdır. İçinde bulunduğumuz çalışma ortamları, toplu taşımalar, yaşadığımız coğrafi bölgenin özellikleri ve içerisinde bulunduğumuz mevsim…  Bir de bu faktörlere yapılan makyajları eklersek bu kadar çok faktörün baskısı altında bulunan cildimizin üst katmanının bir süre içerisinde ölü derilerle kaplanması ve tıkanması kaçınılmazdır.

Ölü cilt ve tozlarla tıkanan gözenekler belli bir süre sonra sivilce ve siyah noktaları tetikleyebilir, oksijenden mahrum kalan cilt solgun ve sağlıksız gözükür. Bu nedenle cilt temizliği haftada 1-2 defa yapılmalı, cildimiz ölü hücrelerden arındırılmalıdır.

Tam olarak bu noktada en önemli faktörlerin başında kullandığınız cilt arındırıcı ürün ve karışımların cilt tipinize ne kadar uyumlu olduğu ve ihtiyacınızı ne kadar karşıladığıdır. Bu konuda iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız, cilt tipinizin belirlenmesi için eczane ve güzellik merkezlerinden yardım alabilir böylece cilt bakımınızı daha sağlıklı yapabilirsiniz.

Yine de uzun vadeli ve sağlıklı bir bakım için bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın..

Normal Cilt

Normal cilt tipi, diğer cilt tiplerine nazaran daha az sorunlu bir cilt tipi olmakla beraber, dokunulduğunda naif, yumuşak bir his uyandırır. Sağlıklı gözükür ve gözenekleri büyük değildir. Alın burun ve çene çevresinde çok fazla yağlanma olmaz.

Bu cilt tipindeki kişiler ciltlerini temizlemek adına yağ içermeyen ve derinlemesine temizleyen jellerini kullanabilir.

Cilt temizliği sağlandıktan sonra kullanılacak olan nemlendirici, uzun ve sağlıklı bir beslenme sağlamalı, cildinizin ihtiyaç duyduğu renk, nem ve yağ oranını korumalıdır.

Kullanacağınız ürünlerin yoğun alkol içermeyen ve su içerikli olmasına dikkat edebilirsiniz.

Kuru Cilt

Kuru cilt tipinin tespiti kolaydır. Ciltte nem ve yağ eksikliğinden kaynaklı kurumalar, çatlamalar, dökülmeler bu cilt tipinin en yaygın özelliklerindendir. Cildin görüntüsü mat, sarı rengine yatkın ve solgundur.  Kaş ve dudak çevrelerinde kepeklenme görünmesi olağandır. İlerleyen zamanla kırışma ihtimali yüksektir ve dış faktörlerden hızlı bir şekilde etkilenebilir.

Kuru ciltlere bakım yapılırken kullanılacak olan temizleyici süt tipi olmalı ve alkol barındırmamalıdır. Nemlendiriciler ise yağ içerikli olmakla beraber gece bakım kremleriyle de cilt bakımı desteklenmek zorundadır. Göz çevresinde kırışıklara engel olmak adına göz çevresi kremi ve maske kullanımında ise yağ ve nem depolayıcı maskeler tercih edilmelidir.

Yağlı Cilt

Yağlı cilt tiplerinde sebum üretiminden kaynaklı olarak yağ üretimi fazladır. Bu gözeneklerin tıkanmasına, ciltte siyah nokta ve sivilce oranının artmasına neden olur. Cilt görüntüsü yağlı, yoğun ve yorgundur. Özellikle sıcak havalarda cildin parlamasına neden olan bu durum ilerleyen süreçte cildin sarkmasına ve kırışmasına neden olur.

Düzenli olarak temizlenmesi, gece yatmadan önce bakımlarının yapılması gereken yağlı cilt alkolsüz ürünlerle temizlenmelidir. Nemlendiriciler ise su bazlı ve yağ dengeleyici olmalıdır.

Karma Cilt

Karma cilt, yüzün farklı bölgelerinde farklı cilt tiplerinin görülmesi ile oluşur. Burun çevresi yağlı, yanak ve alın kısmı ise kuru ve gergindir. Cildi çok yıpratmadan, mümkün olduğunda yuvarlak hareketler ile cilt temizlenmeli,  cilt bölgelerinin özelliklerine göre farklı ürünler kullanılmalıdır.

Düzenli tonik kullanımı gözenekleri sıkılaştıracağı gibi cildinin yağlı bölgeleri için içinde yağ bulunmayan su bazlı nemlendiriciler, kuru bölgeler için ise yağlı nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Dudaklarınız dış etkenlere açık ve derinize nazaran daha korumasız bir durumdadır. Dudaklarınızı ısırmak, dilinizle nemlendirmek gibi alışkanlıklar dudaklarınıza zarar verirken aşırı sıcak ve soğuk havalara maruz kalmak da dudaklarınızı kurutur ve çatlatır. Bununla beraber cildi susuz bırakmak da dudaklarınız için tehlike arz eder.

Dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirici ile koruyabilirsiniz. Bu nemlendiriciler güneşten koruyan, mümkünse aloe vera, E vitamini veya zeytinyağı bazlı olursa dudaklarınızı koruma etkisi ve süresi artacaktır.

Öncelikle tırnak bakımının ilk adımı olarak düzenli tırnak temizliği yapılmalıdır. Eğer tırnaklarınızda oje varsa bunların temizliğini mutlaka yapmalısınız. Aksi durumda sağlıksız görünüm devam eder.

Eğer tırnaklarınız solgun, kırılmaya eğilimli ise bu yeterli beslenemediğinizin bir göstergesidir. Bu belirtileri kalsiyum ağırlıklı beslenerek, bol bol su tüketip meyve-sebze tüketimine ağırlık vererek ortadan kaldırabilirsiniz.

Tırnaklarınızı törpülerken mutlaka sivri uç bırakmamaya özen gösterin. Tırnak etlerinizi kesmek de daha kalın ve sert çıkmalarına neden olacaktır.

Limon kabuğunun içi ile zeytinyağı döktüğünüz tırnaklarınızı ovalamanız hem dayanıklılık hem de uzamayı hızlandırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Yine E vitamini ile tırnaklarınızı ovmanız, tırnaklarınızı güçlendirecektir.

Ve her an takviye için, yanınızda bulundurduğunuz el kreminin zeytinyağı ve limon içerikli olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Ellerimiz dış dünyaya uzanan bağlarımızdır. Dokunduğumuz, temas ettiğimiz her şey elimizde mutlaka bir etki bırakır. Sıcak, soğuk, dokunduğumuz kimyasal ürünler, kızartma yağları ve daha nicesi…

Herkesin yumuşak, ipeksi görünümlü bir el istemesi normaldir. Peki tüm bu etkilere rağmen bunu nasıl sağlayacağız?

Öncelikle ellerin temizlenmesi çok önemlidir. Suya dokunmaktan asla çekinmeyin, kullanacağınız sabunlar temizleme jelleri ise olabildiğince doğal ve nemlendirici olmalıdır.

Eğer ellerinizde kuruma varsa nemlendiricileriniz mutlaka hazır olmalıdır. Ellerinizi iyice temizledikten sonra yatmadan önce bir kase doğal zeytinyağına birkaç damla limonsuyu damlatarak ellerinizi bu karışımda 10-15 dakika bekletip durulamanız elleriniz için çok iyi bir doğal nemlendirici olacaktır.

Yine ellerinizin nemlenmesi ve kendine gelmesi için vazelin sürmeniz çok işinize yarayacaktır.

BOYALI SAÇLAR

Boyalı saçlarınız varsa, saçlarınızı yıkarken şampuan seçiminizde boyalı saçlar için üretilen şampuanları tercih etmelisiniz. Böylece hem saç renginizi daha uzun süre korursunuz hem de saçlarınızın sağlığını kazanmasına yardımcı olursunuz.

Sıcak su saçlarınız için kesinlikle yıpratıcıdır. Boyalı saçlarınızı soğuk su ile yıkamanızda faydalı olacaktır.  Saçlarınızdaki boya, su sıcaklığının yüksek olması durumunda daha çabuk özelliklerini kaybedecektir. Saçlarınızı düzenli olarak boyuyorsanız boyadıktan sonra iki gün saçlarınızı yıkamamanız önerilir.

Saçlarınızı çok farklı bir renge boyamak istiyorsanız geçişleri yavaş yavaş sağlayacak şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ce boyanız daha belirgin olacaktır.

Bu saçların bakımı için de aloe vera özlü bakım kremleri tercih edilebilir. Zeytinyağı ile saçınıza bakım yapmanız da saçlarınızı güçlendirir ve parlaklık katar.

Saçlarınızdaki kepekten de  zeytinyağı kullanarak kurtulabilirsiniz. Zeytinyağını direk olarak saçınıza uygulayın ve saçınızda bekletin. Masaj yaparak iyice saç derinize işlemesini sağlayın. Haftada iki kere uyguladığınızda kepek sorunu hızlıca çözülecektir.

BOYASIZ SAÇLAR

Kullanacağını şampuanlar doğal ürünlere yakın ve besleyici olmalıdır. Saçınız etkilere açık olduğu için temizliğini düzenli yapmak gerekir. Yine sıcak su kullanmak saçlarınızı yıpratacağı için soğuk su kullanımına özen göstermeniz gerekir.

Zeytinyağı ile saç bakımınızı yapabileceğiniz gibi duştan sonra nemli saçınıza argan yağı ile masaj yapmak da saçlarınızı güçlendirecektir.

Saçınızı direk güneş ışığından korumanız gerektiği için sapka vb. aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Saç bakım maskeleri ile de saçınızın bakımını destekleyip sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.