BESLENME

Beslenmenin ilk etabını tabi ki sabah kahvaltısıdır. Sabah kahvaltısı uzun süren gece açlığından sonra bünyenin ihtiyaç duyduğu besini aldığımız kahvaltı, zengin besinlerle ve geçiştirilmeden yapılmalıdır. Güzel bir sabah kahvaltısı ile vücudu hem zinde tutarsınız hem de sonraki öğünlerde aşırı yemeğin önüne geçmiş olursunuz.

Kahvaltıda meyve ve sebzelere yer vermeli, kahvaltıda çay-kahve gibi sıvı gıdalar yerine meyve suları tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Gün içerisinde bol su içmek, yağ oranı düşük, lifli gıdalar tüketmek vücudunuza iyi gelir.

Öğle yemeklerinizde ve akşam yemeklerinizde abartıya kaçmamalı, ara öğünlerle takviye alarak ana öğünlerin fazla olmasının önüne geçebilirsiniz.

Çok şekerli, asitli yüksek kafeinli gıdalar yerine vücudunuzu besleyen, vitamin ve protein takviyesi yapacak besinler almalı, haftada 2-3 defa balık yemeye özen göstermelisiniz.

Öğünlerde sebze, meyve, tam tahıllı ürünleri tercih etmeli, renk çeşitliliğine önem vermeli farklı renklerde sebze meyve tüketerek vücudunuzu destekleyin.

Et ürünleri tüketirken mutlaka salata da tüketin, böylece potasyum, kalsiyum, D vitamini ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Sağlıklı bir beslenme  için mutlaka uzmana danışmalı ve ihtiyaçlarınıza göre bir programı takip etmelisiniz.

SPOR

Vucudun zinde ve sağlıklı kalmasının en büyük şartlarından birisi de spordur. Spor fiziken ve psikolojik olarak sizi daha ileri seviyeye taşıyacak, hayat kalitenizi yükseltecek ve hayata bakış açınızı değiştirecektir.

Spora başladıktan birkaç ay sonra vücudunuzdaki ve hayatınızdaki değişimleri göreceksiniz.

Burada en büyük etken size uygun sporu seçmek. Dışarıda doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi spor salonlarına da gidebilir, yüzme vb. aktivitelere katılarak daha sağlıklı bir yaşantıya ve daha güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz.