Yağ Aldırma / Liposuction

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi yağ aldırma operasyonunda da öncelikle doktorun görüşleri önemlidir. Ama bildirmek gerekir ki yağ aldırma operasyonu zayıflama yöntemi değildir, yalnızca bölgesel incelmeyi ve vücut hatlarının daha düzgün hale gelmesini sağlayan bir yöntemdir. Söylemek gerekir ki eğer yağlanma ve kilo probleminiz varsa öncelikle kontrollü bir diyet ve spor programı uygulayarak bu fazlalıklardan kurtulmayı denemelisiniz, tamamen başarılı olamadığınız durumlarda bu operasyona başvurmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Yağ aldırma operasyonu, sağlık problemi bulunmayan, hamile olmayan ve  yeni doğum yapmayan kişilere uygulanabilir. Kalp hastalığı, diyabet vb. sistemik sağlık problemleri olan kişilerde ise doktorlar gerekli kontrol ve testleri yaparak kişilerin ameliyata uygun olup olmadığını, uygun olması için hangi adımlara gereksinim olacağını belirler.

Yağ aldırma, ilgili bölgenin uygun noktalarından yapılan 3-5 mm'lik kesilerden yağ dokusu içerisine sokulan ve özel bir hortum ile vakum cihazına bağlı özel metal kanüllerin hareketleriyle yağ dokularının bölgeden uzaklaştırılması ile olur. Buradaki amaç bölgelerdeki aşırı birikmiş yağ dokularının yapmış olduğu çıkıntıları ortadan kaldırarak vücut hatlarını gözle görülür şekilde düzeltmek ve estetik bir görüntü sağlamaktır.

Operasyondan evvel yağ dokusu içerisine solüsyon enjekte edilir. Böylece kanama olmadan operasyon yapılabilir. İçerdiği lokal anestezik madde sayesinde operasyon esnasında oluşacak ağrılar engellenmektedir.

Yağ aldırma ameliyatı, küçük alanlarda yapılacaksa lokal, geniş alanlarda yapılacaksa genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi yapılacak alanın sayısına ve genişliğine bağlı olarak 1 - 4 saat arasında değişir.

Yağ aldırma, genel olarak çeşitli yöntemlerle daha akışkan hale getirilen yağ dokularının 1-2 mm'lik kesiler içinden, 2-3 mm çapındaki ince ve uzun kanüller kullanılarak vakumlanıp ve uzaklaştırılmasıyla uygulanır.

Yağ aldırma yapılan hastalar ameliyatın hemen ardından özel olarak imal edilmiş olan korseler giydirilerek ameliyathaneden çıkarılır. Bu korseler uyguladıkları elastik baskı sayesinde operasyon alanında kanamayı engeller. Kan ve sıvı birikimlerini önler ve cildin alt kısma yapışmasını sağlayıp yüzeyin şekillenmesine katkıda bulunur. Korseler 7 gün süreyle çıkarılmadan kullanılmalıdır. Sonrasında aralıklarla çıkarıp duş alınması ve korseyi temizlenerek tekrar giyilmesi şeklinde minimum üç hafta daha kullanması tavsiye edilir. Bu süre iki aya kadar uzayabilse de kesin süreye karar verecek olan yine doktordur.

Operasyonun yapıldığı alan ve çevresinde bir miktar ödem ve morluklar görülmesi normaldir. Bu morluklar ve ödemler 6-8 hafta içerisinde büyük ölçüde geçer. Kesin sonuç ortalama altı ay sonunda görülür. Üçüncü haftadan sonra başlamak üzere uygulanacak olan lazerli vakum masajı ve ozon sauna uygulamaları kesin sonucun daha erken ve daha iyi şekilde ortaya çıkmasına büyük katkı sağlar. Bu iki uygulama kan ve lenf dolaşımını ve cildi sıkılaştırır. Bu nedenle bu iki uygulama yağ aldırma operasyonu yapan herkese tavsiye edilir.

Operasyon sonrasında hastalar genellikle 4-6 saat sonra genel durumu stabil ise ayağa kaldırılır, sıvı gıdalar verilir ve bir problem gözlenmezse aynı gün taburcu edilir. Doktorun isteğine göre hastanın yatışı da istenebilir.

Yağ aldırma ameliyatının fiyatları operasyonun yapılacağı ilgili bölgeye, alınacak miktara göre değişmektedir. Fiyat aralıkları 4.000 TL ile 10.000 TL arasında değişebilir.

Buradan tüm doktor ve hastanelerin fiyatlarını belirtemesek de bu bilgilere en kısa ve güvenilir yoldan ulaşmak için info@istanbulestetikdoktorlari.com adresine mail atmanız yeterli olacaktır.